ESRS: swego rodzaju „zęby” dyrektywy CSRD
Wymogi regulacyjne | Europejskie standardy raportowania
Największe spółki giełdowe publikują czynniki zrównoważonego rozwoju począwszy od raportów za rok 2017. Niestety, wymogi regulacyjne zostały skonstruowane w taki sposób, że nie przejęli się nimi ani sprawozdający, ani odbiorcy publikowanych informacji. Dlatego konieczne się okazało opracowanie nowej architektury sprawozdawczej, czyli właśnie ESRS-ów jako pewnego rodzaju „zębów” dyrektywy CSRD.
Zanim jednak przejdziemy do meritum, warto podeprzeć powyższe informacje konkretnymi danymi. Jak wynika z badania Climate Crisis Awareness (projektu zainicjowanego przez SEG, Bureau Veritas i Fundację Standardów Raportowania ponad sześć lat temu), średnio spółki osiągały w kolejnych latach (2017–2022) odpowiednio: 9,4 proc., 10,3 proc., 18,7 proc., 17,9 proc., 27,1 proc. i 40,2 proc. oceny maksymalnej. Wyraźny w ostatnich latach progres mógłby być powodem do zadowolenia, gdyby nie fakt, że do osiągnięcia oceny maksymalnej wystarczyłoby po prostu spełnienie wymogów określonych przez Komisję Europejską w wytycznych ds. raportowania klimatycznego.
Przyczyn dość swobodnego podejścia spółek było wiele – poczynając od samej nazwy dyrektywy określającej nowe obowiązki sprawozdawcze jako „raportowanie niefinansowe”, niejako w opozycji do finansowego, postrzeganego wówczas jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta